Lantliv- och Vildmarksmässan i Kall genomfördes under en rejäl värmebölja den 26–28 juli. Inte ett moln på himlen, varken dag eller natt under dessa tre dagar. Vi hade temperaturer mellan 31 och 27 grader. Under sådana yttre förhållanden är köplusten svag hos besökarna, man provar inte jaktbyxorna eller kängorna, det är för varmt. Man blir svettig bara av att röra sig framåt i sakta mak.
Natursköna vyer
Mässan ligger på en sydvästsluttning mellan byn Kall och Kallsjön på Åreskutans baksida. När solen ligger på från en molnfri himmel blir det hett på lägdorna/ängarna där mässan, campingarna och bilparkeringarna är förlagda. Återigen har det slagits publikrekord med antal besökare på de tre dagarna mässan pågår.
Stövarklubbsmedlemmarna hade det varmt i montrarna fastän det var skugga där. Hundarna vattnades och sköljdes av med Kallsjöns klara vatten och det gick åt många liter saft och vätskeersättning till de som gjorde sina timmar i montrarna. På ledig tid var det många som gick ner till ”Playan” vid Kallsjöns strand. Det sas att vattnet var +19 grader vid strandkanten och det kan nog stämma eftersom undertecknad som är en badkruka doppade sig två dagar i sträck.
Till de gemensamma grillmiddagarna som Curt Alstergren och hans medhjälpare ordnade var vi drygt 40 stövarklubbsmedlemmar som njöt av maten och den härliga kvällsvärmen.
Fjällveterinären
Undertecknad träffade ”vår” veterinär Anna Pamuk, fjällveterinär i Strömsund, som berättade om sin nya bok ”Hela Jakthunden”. Anna säger att den här boken skall bli alla jakthundsägares jaktguide som de kan slå i. Ex: Vad man skall göra om olyckan är framme och framför allt Hur vi ska förebygga så att det inte händer.
Undertecknad har nu läst boken och för mig känns boken väldigt angelägen med många aha-upplevelser och instruktiva bilder. Oavsett jakthundsras har du behov av boken, det gäller även dig som är erfaren jakthundsägare. Kan bli en present till hundägaren som skall fylla år, går att beställa på nätet.
Intressanta föredrag och debatter
Utöver allt som gick att se och uppleva på mässan så kunde man bevista ett antal intressanta föredrag och debatter på logen.
Fotografen Leif Milling berättade om sin nya bok Catch, Torsten Mörner om älgsjukdomar och viltköttshantering, Björn Uglem om liv och överlevnad i norra Alaska, Rasmus Boström on björnjakt, Robert Salomonsson och Nathalie Jonsson om älgjakt från skog till fjäll.
Ett av föredragen upplevde undertecknad och det var Karl Hedins, där fick vi som var intresserade höra honom berätta sin syn på stad och landsbygd, skog och rovdjursfrågor. Många har följt Karl Hedin, att han är skäligen misstänkt för att vara delaktig i försvinnandet av vargar och har därför suttit av många månader i fyllecell. Detta innan han är dömd, här blir man mörkrädd av hur vårt rättssamhälle fungerar. Sista ordet är inte sagt än.
Svenska Jägareförbundet bjöd in till debatt om ”Jakten och vargreviret i Jämtland”. En annan debatt gällde ”Är landsbygden i uppror – har svensken blivit fransk?” med moderator Rickard Axdorff.
För den intresserade fanns det mycket intressant att fördjupa sig i och även att begrunda vid hemkomsten.
Långväga medhjälpare
Vi i Jämtland-Härjedalens Stövarklubb uppskattar verkligen er långväga medhjälpare och stövarägare från för oss avlägsna stövarklubbar. Hos oss får ni oavsett rastillhörighet känna att ni är en i laget. Vi hjälps åt över rasgränserna, skrattar och har roligt tillsammans. Tror inte att det kan bli bättre än så här.
Till dig som undrar vilka klubbar som hade representanter hos oss på mässan kan jag nämna: Bohuslän, Småland, Västmanland, Dalarna, Gävleborg, Västernorrland och Västerbotten. Tack för att ni avsätter någon/några dagar hos oss. Till oss är ni alltid välkomna, gammal som ung.
Vi hoppas verkligen att ni fick fina minnen med er hem.
Text och foto: Rolf Pellving

Sven-Axel Sundell och Mattias Jansson inväntar de första besökarna

Hundgatan

Ryska stövarmontern – Peter Forsberg

Arnbjörn Nordén, Peter Forsberg och Ny Nordén

Mats Eriksson och Jan Jansson i färd med kaffekokningen

Curt Alstergren och Sigrid Gerdin

May-Britt Pellving vid vinstlistan

May-Britt Pellving, Agneta och Harry Tengström

Gustav Johansson, Bertil Andersson och Rasmus Olsson

Hundgatan

Owe Karlsson

Peter Knapp och Anders Örtby

Peter Knapp och Anders Örtby – viktigt med vätskebalansen i sommarvärmen

Ingeborg och Helge Koivusaari

Jari och Ludvig Rahm med finska stövaren Koivukulman Lucky-Lasu-17

Gustav Johansson bjuder på dagen första kaffetår

Rasmus Olsson och Linus Knapp

Ingrid Lind, Marita Lithander, Markus Eriksson och Ellinor Jonsson, NN

Annika Eriksson och Pernilla Sjöstrand säljer lotter, Lill Wiklund bjuder på kaffe

Hundgatan

Schillerstövarmontern – Ingrid och Torsten Lind samt Berit Bodin

Ingeborg Koivusaari och Lill Wiklund

Lill Wiklund – mysigt att få gosa

Curt Alstergren steker kolbullefläsket till vår lunch

Rasmus Olsson, Curt Alstergren och Linus Knapp steker kolbullar till vår lunch

Gustav Johansson och Rasmus Olsson

Hamiltonstövarmontern – Jesper Karlsson, Markus Eriksson och Ellinor Jonsson

Jan Swartström

Håkan Andersson, Jesper Karlsson, Markus Eriksson, Ellinor Jonsson, Gustav Johansson och Marita Lithander

Jesper Karlsson och Marita Lithander samt Gustav Johansson på ingång

Todd Martinsson

Todd Martinsson och Jesper Karlsson – en aning varmt att mannekänga i rävpäls denna helg

Markus Eriksson och Gustav Johansson

Hamiltonstövare

Annika Eriksson

Annika Eriksson och Eva Jansson

Luzernerstövare

Jan och Eva Jansson

Bertil Andersson i samspråk med besökare
De gemensamma middagarna

Linus Knapp, mittemot Mathilda Eriksson, May-Britt Pellving, Helen Sjögren och Peter Knapp

Eva Ytell, Rasmus Olsson, Ingeborg och Helge Koivusaari

Anders Örtby med dam till höger

Annika Eriksson och Mattias Jansson

Annki Eriksson, Bertil Andersson och Carina Lindell

Carina Lindell i förgrunden, Rickard och Pernilla Sjöstrand, Rune Jönsson, Mats och Annki Eriksson samt Gärd Alstergren i bakgrunden

Jesper Karlsson, Rickard och Pernilla Sjöstrand

Anna Nordén med sönerna Ny och Arnbjörn

Peter Knapp, Jimmie Guttormsson och Gustav Johansson

Marita Lithander, Peter Knapp, Jimmie Guttormsson, Gustav Johansson och Berit Bodin

Peter Forsberg, Berit Bodin, Anna, Ny och Arnbjörn Nordén

Berit Bodin och Anna Nordén

Gärd och Curt Alstergren, May-Britt Pellving, Berit Bodin, Lill Wiklund, Ingrid Lind, Annki Eriksson

Långbord

Annika Eriksson med 40 års-presenten

Orkestern Hellre än bra överraskade oss vid middagsbordet, spelade bl.a. till Ja må dom leva för 40-åringarna, Annika samt Anna Nordén.
Här nedan står JO Förlaget AB, Järvsö som ser till att vi alla får tidningen Stövaren i vår brevlåda. De har också en egen jakttidning som heter Allt om Jakt & Vapen. Som synes hade de en egen monter på mässan.

Hannah Elversson, Katharina Olsson, Anders Andersson, redaktör Johan Olsson och Anders Dahlgren